Прочетено: 1599

TV+ Новини

Таксите при банкови преводи в евро между държави от еврозоната и страни извън нея ще бъдат уеднаквени от средата на декември. Според анализатори, от услугата ще се възползват нови 150 милиона потребители в света. Таксите при банкови преводи в евро между държави от еврозоната и извън нея ще бъдат уеднаквени от 15 декември. Според анализатори, ако в момента българските банки вземат между 30 и 50 лв. за превод на 10 евро в чужда финансова институция, вече ще могат да налагат такса само от 2-3 лв .Решението на Съвета на ЕС обаче предизвика разнопосочни реакции у нас. Според едни -плюсът за потребителите ще е повече от очевиден, а според други- промяната ще доведе до нови по-високи банкови такси. 

ВАСИЛ КЕНДОВ КОНСУЛТАНТ ЛИЧНИ И ФИРМЕНИ ФИНАНСИ:

„Това широко пропагандирано сваляне на таксите за международни преводи – да веднага ще се появят нови такси или сега съществуващите ще бъдат увеличени. Примерно за вътрешните разплащания, за поддръжката на сметки.“

ТИХОМИР ТОШЕВ ФИНАНСОВ И ИМОТЕН КОНСУЛТАНТ:

„Европейският парламент с годините направи редица инициативи – евродирективата за потребителските кредити, евродирективата за ипотечните кредити, европравилата за банкова сметка, която можете да плащате минималните, най-ниските такси по основните банкови услуги. Всичко е в посока да се защити потребителят и да му се даде добър достъп до банкови услуги и това е поредната стъпка. Не трябва да очакваме, че нещо друго ще се увеличи.“  

За Мирослав Тончев, главен директор в Българската стопанска камара, решението за въвеждане на по-ниски банкови такси, е закъсняло. 

МИРОСЛАВ ТОНЧЕВ ГЛАВЕН ДИРЕКТОР „РЕГИОНАЛНИ ОРГАНИЗАЦИИ“ - БСК

„Не трябва да търсим под вола теле. Не мисля, че тук в случая можем по някакъв начин да адресираме нещо негативно към банките. Със сигурност приходите по отношение на такси и комисионни в техните портфейли ще намалеят, което е добре за техните клиенти. Което от друга страна не е добре за техните акционери.“

През последните години по-голямата част от печалбата на банките се формира не от лихви, а от такси, посочи Васил Кендов. Той е категоричен, че падане на банковите такси може да има, само ако банковият пазар се либерализира. През последните 15-20 години обаче няма издаден нито един нов лиценз на банка. 

ВАСИЛ КЕНДОВ КОНСУЛТАНТ ЛИЧНИ И ФИРМЕНИ ФИНАНСИ

Една фирма, която е производител и изнася цялата си продукция в Западна Европа, в ЕС – да, за нея ще има нещо положително. Но за всички останали фирми, които работят на вътрешния пазар или са с контрагенти извън ЕС – за тях това ще се отрази негативно.“

Приходите от такси и комисионни на банките са около 40%, обясни Мирослав Тончев. И посочи, че в същото време лихвените проценти у нас са на най-ниските си нива от преди 28 години. 

МИРОСЛАВ ТОНЧЕВ ГЛАВЕН ДИРЕКТОР „РЕГИОНАЛНИ ОРГАНИЗАЦИИ“ - БСК

„България е страната с най-високите такси и комисионни за трансгранични преводи към момента, което в крайна сметка уеднаквяването, усредняването на тези такси и комисионни със сигурност ще бъде положително и за бизнеса, и за потребителите.“

Финансовият консултант Тихомир Тошев посочи и конкретен пример за плюсовете, които ще доведе след себе си намаляването на банковите преводи. 

ТИХОМИР ТОШЕВ ФИНАНСОВ И ИМОТЕН КОНСУЛТАНТ

„Ако примерно имате студент в Германия и всеки месец трябва да му превеждате по 500 евро, в момента ще плаща по 20 евро средно за един такъв превод. След декември месец тази година ще трябва да плащате 2 до 3 евро. Т.е., ако правим годишния разход 240 евро, ще падне на 24 евро – 10 пъти. Със сигурност тези пари могат да се спестят и студентът да ги ползва за нещо друго – по-полезно.“