Прочетено: 778

Веселин Илиев, главен директор "Международно икономическо сътрудничество" – БСК"Бизнес старт", 02.07.2021

Изкуственият интелект означава машината да взима решения, които не са програмирани. Според европейската статистика около 80% от стартъпите, използващи за база изкуствен интелект, фалират. От останалите 20% повече от половината не успяват да стигнат до печалба. Само 3-5% от идеите стигат до пазарна капитализация и започват да носят печалба. Под 1% са компаниите като Google, които правят пазарен бум. Това обясни Веселин Илиев, главен директор "Международно икономическо сътрудничество" – БСК, в ефира на предаването "Бизнес старт" с водещ Живка Попатанасова.

Българската стопанска камара беше домакин на интерактивното събитие "Забавление за предприемачи", като една от водещите теми на форума беше изкуственият интелект и Индустрия 4.0.

"Изкуственият интелект не е от бъдещето, а е около нас. От много години Google Maps използва изкуствен интелект, за да направи маршрут от точка А до точка Б. Аспектите на изкуствения интелект не са толкова технологични, колкото правни. Форумът е част от поредица наши дейности за подготовката на дигитализацията на българските предприятия".

Гостът е на мнение, че основният проблем в развитието на изкуственият интелект са правните въпроси. Важният въпрос е кой носи отговорност. При една евентуална катастрофа с автономен автомобил, няма застраховател, който да покрие част от загубите.

Сред коментираните в разговора теми бе и новината, че 130 страни, сред които и България, се присъединиха към предложението за въвеждане на глобална минимална ставка от 15%. Идеята е компании като Google, Amazon и Facebook да бъдат облагани с 15% корпоративен данък.

"Да се регулира дейността на фирми, които имат доминантно положение на пазара, е трудна задача. Регулацията е създаването на приемливи условия на конкуренция. Използвайки някои законодателни врати, Ирландия спечели много от големите монополи, като им помогна да влязат на европейския пазар. Те успяха да вземат сериозен пазарен дял".

Според експертът от една страна подобно навлизане има положителен ефект, но от друга появата на такъв гигант потиска развитието на останалите, на тези които също имат добри идеи, но заради малкия си размер не успяват да се развият. "Аз не съм убеден, че въвеждането на глобален данък е инструментът, който ще реши въпроса с равната конкуренция", добави още Веселин Илиев.

Гостът коментира и потвърждаването от България на датата за приемане на еврото през 2024 г., без преходен период.

"Не бива да се говорим за рискове – има ясни правила, при които България ще влезе в еврозоната. Аз съм за приемането на еврото, но не съм сигурен дали ще се промени конкурентоспособността на българската икономика".

Веселин Илиев смята, че опонира на виждането, че фиксираният курс и еврото ще потискат развитието на икономиката, тъй като няма да се дава възможност за умерена инфлация, която да стимулира икономиката. По неговите думи проблемите с конкурентоспособността в България не са свързани с валутния курс, а с производителността на труда в страната.

Целия разговор вижте във видеото.