Божидар Данев участва в редовната 447 пленарна сесия на Европейския икономически и социален комитет
На 17 и 18 септември т.г. в Брюксел се проведе редовната 447 пленарна сесия на Европейския икономически и социален комитет.
В заседанието участва и г-н Andris PIEBALGS, член на Европейската комисия, отговарящ за енергетиката, със свое изказване на тема „Изменение на климата и енергийна политика”.
На заседанието бяха обсъдени становища по следните въпроси:
-
Безопасност на детските играчки,
-
Замърсяване от кораби и налагане на санкции при нарушения,
-
Подпомагане на трансграничния контрол върху безопасността по пътищата,
-
Пускане на пазара и използване на фуражи,
-
Към балансирано развитие на градската среда: предизвикателства и възможности (проучвателно становище по искане на френското председателство)?,
-
Злоупотреби при прякото данъчно облагане,
-
Еднолични дружества с ограничена отговорност,
-
Сертификат за допълнителна закрила на лекарствените продукти,
-
Освобождаване от данъчно облагане/лично имущество от една от държавите-членки ,
-
Използване на енергия от възобновяеми източници,
-
Международни преговори относно изменението на климата,
-
Вземане под внимание на нуждите на възрастните хора,
-
Разширяване на обхвата на мерките за борба срещу дискриминацията в области извън заетостта - за единна и обща директива за борба срещу дискриминацията,
-
Многоезичието,
-
Стратегия в областта на здравето (Бяла книга) - Заедно за здраве: Стратегически подход за ЕС 2008-2013 г.,
-
Икономиката на ЕС: преглед за 2007 г. - Да преместим границата на производителността на Европа,
-
Отношенията между ЕС и Украйна: нова динамична роля за гражданското общество,
-
Стратегията ЕС/Африка,
-
Социалното измерение на отношенията със страните партньори от Южното Средиземноморие,
-
Информация за храните по Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за предоставянето на информация за храните на потребителите СOM(2008) 40 окончателен,
-
Творческото онлайн съдържание в единния пазар,
-
Задължения за оповестяване и езиков превод на определени видове дружества,
-
Изисквания за оповестяване/консолидирани счетоводни отчети,
-
Единен пазар за Европа през 21-ви век,
-
Микрокредитиране,
-
Устойчиво производство на електроенергия от изкопаеми горива,
-
Управление и партньорство на национално и регионално равнище и като основа на проекти в областта на регионалната политика (сезиране от ЕП),
-
Въздействие на непрекъснатото развитие на енергийните пазари върху индустриалните вериги за създаване на стойност в Европа,
-
Енергийна ефективност - първа оценка на националните планове за действие,
-
Стандарти за емисиите от леки пътнически автомобили.
Председателят на БСК Божидар Данев е участвал при разработването на три от становищата, като основните изводи и препоръки в тях са следните:
-
По темата «Управление и партньорство на национално и регионално равнище и като основа на проекти в областта на регионалната политика (сезиране от ЕП)»:
Доброто управление изисква „многостепенно управление“ и партньорства с представителното организирано гражданско общество на регионално равнище. Ефективното многостепенно управление и по-доброто управление са целесъобразни при използването на европейските фондове и осъществяването на европейските политики. ЕИСК одобрява предложението на Европейския парламент за създаване на официален Съвет на ЕС по териториално развитие. Това би подчертало значението на многостепенното управление и би направило обсъжданията и споразуменията по-обвързващи. На представителното организирано гражданско общество на регионално равнище следва да бъде предоставена възможност за отговорно и прозрачно включване в определянето и изпълнението на регионалните програми на ЕС. Взимането под внимание на местните и регионални (неправителсвени) гледни точки ще допринесе за приемането от гражданите на ценностите на Съюза. Добре структурирани консултации могат да доведат до успешни партньорства със заинтересовани страни от неправителствения сектор в цялостния процес на определяне, наблюдение и оценка на регионалната политика.
-
По темата Въздействие на непрекъснатото развитие на енергийните пазари върху индустриалните вериги за създаване на стойност в Европа:
Комитетът отбелязва изменената среда на енергийните пазари и признава необходимостта от смекчаване на предизвиканото от човека изменение на климата чрез намаляване на емисиите на парникови газове. Разходите, причинени от изменението на климата, и подходите на основата на рентабилността за намаляване на емисиите на газове с парников ефект са важни въпроси в дискусията относно политиката в областта на климата. Тези въпроси са още по-важни като се има предвид, че е необходимо световните енергийни доставки да се удвоят до 2050 г. за покриване на енергийните нужди на цялото население на Земята. Устойчивата енергийна политика и политиката в областта на климата трябва да бъдат структурирани по такъв начин, че да постигат целите си и едновременно с това да съхранят индустриалните вериги за създаване на стойност като гръбнак на европейската икономика. Това е преди всичко в интерес на самия Европейски съюз.
Енергоемките промишлени отрасли изискват сигурни енергийни доставки в рамките на подходящ европейски енергиен микс, който не би следвало да изключва никой енергиен източник (въглища, възобновяеми енергийни източници, ядрена енергия) и да бъде основан на ефективна конкуренция на пазарите на електроенергия и газ, което води като краен резултат до разумни цени на енергийните доставки. Интересите на националните енергийни политики би следвало да бъдат по-силно въплътени в интегрирана европейска концепция, защото досега енергийният пазар не е успял да се изравни с единния пазар за промишлени стоки. Запазването на производството на електроенергия на основата на ядрения синтез в ЕС би означавало също така да се запази това технологично ноу-хау в Европа. Разбира се, продължаването на ядрената опция би изисквало високо ниво на сигурност и добре обучени служители.
Комитетът смята, че търговията с квоти за енергоемките индустрии в рамките на търговията с емисии е неподходяща мярка с големи рискове по отношение на конкурентоспособността на индустриалното местоположение и икономическия растеж в Европа. Същевременно в този случай не може да се очаква положително въздействие върху околната среда в глобален план. Ето защо Комитетът предлага най-подробното разглеждане на възможностите на схемата на ЕС за търговия с емисии (ETS) по отношение на резултатите при намаляване на емисиите, както и относно продължаването на евентуалното безплатно предоставяне на квоти за емисии на въглероден двуокис дори и след изтичането на Протокола на Киото за най-уязвимите сектори на икономиката на ЕС, доколкото няма глобална система със съпоставими изисквания към промишлеността. Крайният избор на метод за разпределение следва да бъде извършен на основата на постигнатите резултати (например след сравнителното им измерване).
За да подготви пътя за дългосрочен принос към целите на политиката в областта на енергията и климата, Комитетът настоятелно препоръчва съсредоточаването върху научноизследователската и развойна дейност в областта на новите технологии, особено предвид на това, че съществуващите производствени процеси са до голяма степен завършени. Там, където все още не съществуват технически решения, изискванията на целите за по-висока енергийна ефективност и намаляване на емисиите не могат да бъдат изпълнени. Вече има създадени на място работещи структури, като например технологични платформи, но следва да се направят усилия за много по-засилена координация, както това се предвижда например в Европейския стратегически план за енергийните технологии (План SET) . При това трябва обаче да се остави достатъчно време за постигане на предвидения технологичен напредък и необходимата конкурентоспособност в световен план.
-
По темата Устойчиво производство на електроенергия от изкопаеми горива:
ЕИСК одобрява механизмите в предложението за насърчаване на демонстрирането на улавянето и съхранението на въглерод (CCS) в електростанциите, както е посочено в Съобщението на Комисията, но безпокойство буди липсата на финансов капацитет и ясно определени опции за финансиране в средносрочен (2010-2020 г.) и дългосрочен план (след 2020 г.).
Следва да се вземат мерки, за да се гарантира, че липсата на финансов капацитет на Комисията може да бъде частично компенсирана от приходите, получени чрез Европейската схема за търговия с емисии (EU-ETS), например чрез търгове за емисионни квоти на сектора за производство на енергия след 2013 г. Важно е да се отбележи, че досега на равнище ЕС не е предложена специфична финансова схема, включваща необходимите гаранции. Приходите, получени от EU-ETS, следва да бъдат събирани на национално равнище, като част от изпълнението на преразгледаната Директива за EU-ETS след 2013 г.
Важно е финансовите условия да са ясни и твърдо установени най-късно до края на 2009 г. Само така би могла да се гарантира финансовата основа за стартиране на подготовката за големи обекти за демонстриране на CCS, които да бъдат въведени в експлоатация през 2015 г.
Комисията следва да изготви план, определящ организацията и ролята на Европейската промишлена инициатива, като гарантира, че тя допълва, а не се припокрива с други инициативи, като например проектите, подкрепяни от Седмата рамкова програма, Европейската технологична платформа за нулеви емисии от топлоелектрически централи на база изкопаеми горива и една водеща европейска програма (Flagship Programme).