През второто тримесечие на 2016 г. основните финансови показатели на банковата система се запазват на нива, осигуряващи стабилност и растеж на банковата дейност, показват данни на БНБ.
След броени дни БНБ ще обяви резултатите от стрес тестовете на българските банки. Работата по стрес теста протече на два етапа. В първия етап банките прилогат хипотезите за състоянието си на базата на данни към края на 2015 година. Във втория етап тестът включва резултатите от прегледа за ПКА. До 31 май банките трябваше да изпратят резултатите от симулацията за първия етап от стрес теста, а до 29 юли 2016 г. - за втория етап. Междинни резултати от теста няма да бъдат оповестявани обаче, подчертават от БНБ.
Ето какви са финансовите данни на банките за второто тримесечие и в навечерието на резултатите от тестовете.
През второто тримесечие на 2016 г. основните финансови показатели на банковата система се запазват на нива, осигуряващи стабилност и растеж на банковата дейност, показват данни на БНБ.
През периода април – юни са увеличени депозитите, кредитите и балансовият капитал, като същевременно е отчетен растеж на ликвидните активи.
Към 30 юни ликвидните активи достигат 27.8 млрд. лв., а коефициентът, изчисляван по Наредба № 11 на БНБ, е 36.64%. В структурата на ликвидните активи най-голям остава делът на паричните средства и парични салда при БНБ (48.0%).
През първата половина на 2016 г. банковият сектор реализира 773 млн. лв. печалба, като размерът ѝ е с 270 млн. лв. по-голям от отчетения към 30 юни 2015 г. Подобреният финансов резултат се дължи главно на повишените печалби от финансови активи на разположение за продажба, на по-ниската обезценка и на намалените разходи за лихви.
Към 30 юни 2016 г. натрупаната обезценка по кредити и вземания в банковата система възлиза на 326 млн. лв. (при 416 млн. лв. година по-рано).
Общата сума на активите през второто тримесечие нараства с 1.5 млрд. лв. (1.7%) и в края на юни е 88.7 млрд. лв. Най-съществен е растежът на кредитите и авансите – 974 млн. лв. (1.8%), които земат 62.2% в общата сума на активите на банковия сектор. Ценните книжа се увеличават с 208 млн. лв. (1.7%), основно в портфейлите на разположение за продажба и държани до падеж.
Спрямо края на март делът на дълговите и на капиталовите инструменти в общата сума на активите на банковата система се запазва – 14.3%. Позицията пари и парични салда в централни банки и други депозити на виждане намалява с 39 млн. лв. (0.2%), но в края на периода делът ѝ остава висок – 18.5% от активите на банковия сектор.
Тримесечният прираст на брутния кредитен портфейл на банковия сектор (без кредитите и авансите за секторите „централни банки“ и „кредитни институции“) възлиза на 588 млн. лв. (1.1%).
Кредитите за нефинансови предприятия се увеличават с 254 млн. лв., а тези за други финансови предприятия – със 130 млн. лв. Кредитирането на домакинства също отчита увеличение, формирано от растежа и при двата сегмента – жилищните ипотечни кредити (с 58 млн. лв.) и потребителските заеми (със 103 млн. лв.). В края на тримесечието брутният размер на необслужваните кредити и
аванси в банковата система е 10 592 млн. лв. (при 10 735 млн. лв. към 31 март 2016 г.).
Общият размер на депозитите в банковата система в края на юни е 75.2 млрд. лв., или с 1.5 млрд. лв. (2.0%) повече спрямо края на първото тримесечие на годината. Ресурсът от други финансови предприятия е увеличен с 627 млн. лв. (17.9%), а този от нефинансови предприятия – с 590 млн. лв. (3.1%). Депозитите от домакинства нарастват с 547 млн. лв. (1.2%). През периода намаляват привлечените средства от сектор „държавно управление“ и от кредитни институции (общо с 253 млн. лв.). В структурата на общите депозити определяща роля имат средствата от местни източници (резиденти) – 90.5%, като основният дял е формиран от привлечения ресурс от домакинства.
Собственият капитал в баланса на банковата система в края на полугодието2 е 11.8 млрд. лв. През периода април – юни той е повишен със 162 млн. лв. (1.4%). Положителен принос за прираста има увеличението на печалбата, на другите резерви и на внесения капитал.