УНИЦЕФ, в партньорство с Министерството на образованието и науката и Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование (РЦПППО) – София град, започва кампания в подкрепа на приобщаващото онлайн образование на деца с увреждания.
Въпреки всички положени усилия до този момент в страната, децата с увреждания продължават да са най-изключените от образованието. Промените, наложени заради COVID-19 допълнително усложниха ситуацията. Според оценката на Регионалните центрове за подкрепа на процеса на приобщаващото образование, едно от пет деца не получава допълнителна подкрепа, и така на практика рискува да остане извън образователния процес.
Решението:
Специалистите и ресурсните учители, работещи с деца с увреждания, ясно идентифицираха нуждата от допълнителна онлайн подкрепа както за децата, така и за самите преподаватели и родители. В отговор на тази нужда, УНИЦЕФ, заедно със своите партньори, ще разработи първата по рода си в страната дигитална образователна платформа, която ще направи образователния процес по-достъпен за самите деца. Тя ще подобри и работата на всички, които подкрепят детето – специалисти, учители, родители, като освен необходимите материали, ще им помогне да бъдат свързани в този процес. Средствата за създаване на платформата ще бъдат набрани чрез застъпническата и фондонабирателна кампания „Образование за всяко дете“.
Нашите партньори:
Лице на кампанията е актрисата Елена Петрова, която от днес вече е обявена и за Национален посланик на добра воля на УНИЦЕФ. Владимир Ампов-Графа, дългогодишен посланик на Детския фонд на ООН също подкрепя кампанията.
Официален медиен партньор на „Образование за всяко дете“ е Българската национална телевизия. Кампанията е подкрепена от БГ радио и Радио City, от списанията EVA и Grazia, онлайн порталите Момичетата от града и ViewSofia, рекламните групи Economedia и Net Info, както и от Elle България и National Geographic България.
Цел на образователната платформа:
Основната цел на платформата е да предостави адаптирани за специфичните потребности на децата образователни ресурси, които да бъдат събрани на едно място – нещо, което до този момент липсва в страната. Учителите и родителите също ще бъдат подкрепени с множество полезни материали, като в допълнение те ще бъдат подпомогнати от специалисти и чрез чат в реално време. Така онлайн образованието ще стане значително по-достъпно за децата със специални потребности и ще намали тяхното ниво на изолация.
УНИЦЕФ ще включи в разработването на платформата специалисти, учители и родители, за да бъдат идентифицирани най-добре конкретните нужди на децата. Изграждането на платформата ще се осъществи на няколко етапа, като през летния период предстои техническото обособяване на дигиталното пространство, създаването и качването на учебните материали. Амбицията на УНИЦЕФ е платформата да заработи през есента на 2020 г.
„УНИЦЕФ вярва, че всяко дете, без значение дали има увреждане или не, има право на образование, което изцяло насърчава неговия потенциал. В настоящата ситуация се задействаха различни варианти за дистанционно обучение, включително онлайн преподаване, дигитален достъп до учебни материали, телевизионни уроци. Някои групи уязвими деца обаче, включително и тези с увреждания, нямат достъп до тези възможности. Това може да се дължи на различни причини, но най-вече защото учебните ресурси на дистанционното обучение не са съобразени с техните специфични потребности. Трябва да се уверим, че няма изключения и нито едно дете не е забравено“, заяви д-р Джейн Муита, представител на УНИЦЕФ в България.