Надграждане на технологиите в предприятията и растеж на малките иновативни компании - това, а не надеждите за отделни гигантски чуждестранни инвестиции ще даде тласък на България и на нейната икономика. Това коментира пред Money.bg зам.-председателят на Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации (PARAi) и член на Управителния съвет на Българската стопанска камара Йонко Чуклев.
"През 2019 г. си говорехме за завода на Volkswagen, за завода на еди-кой си. След 6 години мога да кажа - никой няма да дойде да ни спаси. Ние трябва като Барон фон Мюнхаузен сами да се хванем за главата и да се извадим от блатото. Това става с български компании, които растат, които наемат кадри. Трябва да си надграждаме процесите и трябва да търсим капитал - никой няма да го свърши вместо нас", категоричен беше той.
В същото време гръмките инвестиции в региона (и не само) за мегазаводи са свързани с наличието на инструменти за държавна помощ. Без промени в Закона за насърчаване на инвестициите у нас няма как държавата да се състезава с "щедростта" например на Сърбия или Полша.
Какво трябва да преодолеем?
По време на Robotics Strategy Forum, организиран от асоциацията, многократно бяха коментирани темите за ролята на държавата за насърчаване на инвестициите и за подобряване на качеството на кадрите чрез съвременно образование. Според Йонко Чуклев обаче има още едно предизвикателство: "При нас има една фрагментираност в бизнесите, която ми е трудно да я обясня само с един компонент - манталитет, пазар и така нататък".
На този фон е труден и скокът от стартъп към скейлъп, защото често това е преход от локални процеси и екипи към такива, които работят в международна среда. "Добър вариант, за който се говори, е да излизат повече български компании на борсата във Франкфурт. Трябва да имат достъп до средноевропейски капитал, за да могат вече да наемат средноевропейски кадри", обяснява Чуклев.
Не опира обаче само до пари - нужни са и ноу-хау и даже емоционална интелигентност.
Ръчен труд vs иновации
По думите му ситуации като тази с предстоящото затваряне на големия завод на Leoni в Плевен не са изолирани: "В един от тези заводи ръчният труд е 80%. Такива бизнеси ще имат страшни затруднения, особено ако са такива, които плащат минимална или близо до минимална заплата. Не е само заради (механизма за определяне размера на) минималната заплата. Друга причина е, че имат много голям проблем с хора, които не се явяват на работа, с фалшиви болнични и т.н. Ще имат проблеми и ще имаме напускания, дори догодина най-вероятно ще чуем още такива новини".
Но това е едната страна на медала. Чуклев призовава да погледнем по-високотехнологичните индустриални компании. Там виждаме инвестиции за десетки милиони евро от Festo, Schneider Electric и ред други. По думите на експерта тези компании "или се разширяват, или вътрешно правят процесите си ако не на световно, то поне на регионално ниво".
Така единият стълб за развитие на българската икономика са производителите, които вече са у нас и развиват бизнеса си. "Другото, на което можем да се надяваме, е български компании да пораснат по модела на Alterco - от малка компания до милиард капитализация на БФБ", отбеляза Чуклев, като допълни, че има изгледи да видим подобно развитие скоро.