Държавният глава Румен Радев отличи лауреатите на президентската инициатива Награда "Джон Атанасов" на церемония днес в Гербовата зала на "Дондуков" 2.
Събитието, което се провежда за 22-ра поредна година, се състоя на рождената дата на видния изобретател с български произход Джон Винсент Атанасов, професионален празник на специалистите по компютърна техника, информационни технологии и автоматика в България.
Българските ученици, студенти и млади учени продължават да завоюват медали и награди в най-престижните олимпиади по света, посочи Румен Радев в приветствието си към отличените таланти и допълни, че и тази година е продължила традицията България да бъде прославяна по света от своите интелигентни, амбициозни, млади хора с креативно мислене, с впечатляващи познания и умения. Във връзка с това той открои спечелените три златни и един сребърен медал на Балканската олимпиада по информатика преди седмица от българския отбор, както и завоювания златен медал на Европейската олимпиада по информатика за момичета. Държавният глава отбеляза и значението на проведената в Бургас т.г. първа Международна олимпиада по изкуствен интелект. "Големият ѝ успех, както и огромният интерес към нея, са поредното доказателство за високия авторитет на България пред световната общност в компютърните науки", допълни президентът.
Румен Радев открои упорития и всеотдаен труд на поколения учени, преподаватели, експерти, създали българската школа в перспективната област на информационните технологии и информатиката. Убеден съм, че във ваше лице, обърна се президентът към отличените, ние виждаме достойни наследници на тази здрава българска школа. Вярвам, че не само ще продължавате да прославяте страната, а и да допринасяте за развитието ни като модерна и европейска държава, в която обществото ни се движи на базата на постиженията в науката, каза още Румен Радев.
С грамота "Джон Атанасов – ученици и техните преподаватели", отличие, което се връчва на екипи, съставени от ученик с високи резултати в националните и международните ученически олимпиади и състезания по информатика и информационни технологии през изминалата година, и преподавател със значим принос за постигането на резултатите, тази година държавният глава удостои Борис Михов и неговият преподавател Илиян Йорданов, Даниел Койнов и преподавателите Бисерка Йовчева и Димитър Добрев в областта на информатиката и Драгомир Попов и Калин Симеонов и техния преподавател Людмил Велинов в областта на информационните технологии.
Борис Михов е ученик в СМГ "Паисий Хилендарски", София. Носител е на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024 г. и на златен медал от Балканската олимпиада по информатика. Извоювал е и златен медал на Международния турнир по информатика за напреднали, златен медал на Romanian Masters of Informatics и златен медал на Международната Жаутиковска олимпиада 2024.
Преподавателят с най-голям принос за успехите му е Илиян Йорданов, ментор на националния отбор старша възраст по информатика.
Даниел Койнов е ученик в ППМГ "Нанчо Попович" в Шумен, носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, златен медал от Балканската олимпиада по информатика, златен медал на Международния турнир по информатика за напреднали, златен медал на Romanian Masters of Informatics и златен медал на Международната Жаутиковска олимпиада 2024. Класиран на първо място със златен медал на Националната олимпиада по информатика.
Драгомир Попов и Калин Симеонов от Професионалната гимназия по икономика, гр. Перник, извоювали първо място в категория "Съвременни системи за визуална информация“ с проекта MasterMotion в националния кръг на Националната олимпиада по информационни технологии през 2024 г. в гр. Бургас. Проектът им използва 3D камери, за да регистрира и пресъздаде в дигитална среда движенията на човешкото тяло.
Сертификати за номинация в категория "Джон Атанасов – ученици и техните преподаватели" бяха присъдени на Андрей Стефанов от Първа частна математическа гимназия, София, Веселин Маркович от МГ "Д-р Петър Берон" във Варна и Симона Христова от Природоматематическата гимназия "Нанчо Попович" в Шумен.
С грамота "Джон Атанасов – дебютен пробив в областта на компютърните технологии", която отличава ученици и студенти с високи резултати със свои първи авторски проекти, бяха отличени Делян Христов и Стоян Ганчев.
Делян Христов е ученик от МГ "Акад. Кирил Попов" в Пловдив, разработил проект в областта на изкуствения интелект, свързан със създаването на по-ефективни методи за обучаване на големи езикови модели. Тези модели се използват широко в съвременните технологии, включително в задачи като машинен превод, разбиране на текстове и други, които се нуждаят от анализиране и обработка на естествен език.
Стоян Ганчев е ученик от МГ "Акад. Кирил Попов", Пловдив, за разработения от него проект в областта на машинното самообучение, свързан с невронни мрежи, базирани на графика.
Други негови разработки са насочени към използване на големи езикови модели (LLM) за управление и координация на роботизирани рояци, както и прототип на смарт устройство, което има за цел да бъде достъпен начин за информиране на хората за възможни здравословни проблеми.
Грамота "Джон Атанасов – проект с висок обществен принос" се връчва в подкрепа на личните постижения на младите учени и изследователи, работещи в сферата на компютърните науки, които допринасят за общественото развитие. Тази година с нея беше удостоен Йонко Чуклев (член на УС на БСК). Той е един от организаторите на проекта Инкубатор по роботика (PARA Robotics Incubator) - образователно-менторска програма, която предоставя на младежи от страната с технически идеи финансиране за компоненти, подкрепа от опитни инженери, както и достъп до лаборатории и развойни центрове с цел достигане до завършен прототип.
Юлия Димитрова, дългогодишен преподавател по информатика и информационни технологии в МГ "Д-р Петър Берон", град Варна получи грамота "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти". Юлия Димитрова подготвя състезатели по програмиране за национални и международни състезания и конкурси от 2001 г.
Сертификат за номинация в категорията бе връчен на Теодор Николов, учител по информатика, информационни технологии и роботика в ОУ "Васил Левски" в Плевен и ръководител на "Роботикслаб Академи" – школа за програмиране с ЛЕГО роботи.