17.12.2024

доц. Щерьо Ножаров, преподавател в УНСС и икономически съветник в БСК, в "Бизнес старт" 16.12.2024 г.

Проектобюджет 2025 бе одобрен от Министерски съвет и е внесен в НС, където предстои обсъждането му. БНБ разкритикува бюджета, като го нарече проинфлационен. Това е обяснимо, тъй като фискалната и паричната политика са взаимнозависими и трябва да са в унисон за икономическия растеж на страната. В Бюджет 2025 се вижда прекомерна експанзия на държавните разходи, с очакван ръст на БВП от малко под 3%, това може да доведе до прегряване и дори пропукване в икономиката на страната, това коментира доц. Щерьо Ножаров, преподавател в УНСС и икономически съветник в БСК, в предаването "Бизнес старт" с водещ Христо Николов.

Очакваният ръст на БВП от около 2,8-2,9% дава индикации, че има проблем в държавата, тъй като събеседникът обясни, че фискалната експанзия е най-голямата от 20 години насам, а в ЕС се очаква умерено възстановяване, което ще се отрази и на износа на България. Тези два фактора следва да стимулират ръста в много по-голямо изражение от само 2,8%. Гостът не смята, че на база приходите в бюджета и заложените механизми, страната ще успее да си позволи отново такова преразпределение в следващите години.

"Основното, което се вижда в този бюджет е липсата на мерки, насочени към дългосрочна фискална консолидация. Липсват структурни мерки. Този бюджет не е придружен и от задължителния средносрочен фискално-структурен план."

Ножаров обясни, че фискална експанзия се осъществява само със структурни реформи в различните сектори, които да гарантират повишаването на ефективността и добавената стойност на дадената сфера. Тук идва и големият проблем с нарастващата администрация на глава от населението.

"След като този бюджет не е придружен със структурни мерки, ние не може да кажем, че това е нещо устойчиво – това е просто популизъм, ако не е придружен със структурни мерки. Този бюджет не коментира нищо за свиване на разходната част."

В сектора на образованието може да се въведат различни структурни реформи, които да са индикатор за това дали се повишава ефективността. Освен резултатите на тестовете PISA, друг индикатор може да са и средствата, които родителите отделят за частни учители на децата си, а те не намаляват. В бюджета се предвижда и увеличаване на пенсиите с между 8-9%,и планирания ръст на учителските заплати, но механизмите, по които се случва това, са сгрешени.

Целия коментар гледайте във видеото.

 

Дата: 17.12.2024

Източник: Телевизия Блумбърг

Прочетено: 249