13.01.2025

 

Няма как в настоящата ситуация българската металургия да спре работата заради високите цени на тока за бизнеса, защото технологично това е сложно и води до още по-големи разходи. А за ликвидация и спиране не мисля, че дотам ще се стигне. Това каза в интервю за БТА Политими Паунова, изпълнителен директор на Българската асоциация на металургичната индустрия (БАМИ).

За да се стигне до ликвидация, тя трябва да е провокирана от предишни проблеми – липса на пазари, на конкурентоспособност, едва ли би могло това да се случи от временно увеличение на цената на тока, посочи тя. 

Старозагорският завод за производство на технически отливки от сив и сферографитен чугун “Прогрес” АД – Стара Загора не е започнал работа след Нова година. 

Работниците са в платен отпуск, е казал пред БТА Славин Янакиев, изпълнителен директор на предприятието. “Към момента е спряно производството на отливки за машиностроенето и за автомобилната промишленост. Не сме освободили хора от работа и се надяваме, че няма да се стигне до тази крайна мярка, защото разчитаме на нашия персонал”, е отбелязал той.

“Прогрес” АД е фирма в състава на “Холдинг Загора” с над 110 годишна традиция в производството на висококачествени технически отливки от сив и сферографитен чугун. Предприятието извършва и механообработка на произвежданите от него отливки.

Паунова посочва, че в България цената на тока за енергоинтензивните индустрии е по-висока от тази за индустрията в другите страни. Тя напомня и факта, че липсват дългосрочни договори с диференцирани цени,  което в дългосрочен план ще се отрази върху конкурентоспособността на индустрията.

В металургията потреблението на природен газ и електроенергия е разделено почти поравно, отбелязва Паунова. При производството на черни метали по-голямо е потреблението на синьото гориво, а в цветната металургия – на електроенергия, заради рафинирането на цинка и медта.

„Необходим е постоянен механизъм за компенсации за бизнеса, който да се активира автоматично при достигане на цени на електроенергията над определен праг“. Това заяви в петък (10 януари) министърът на енергетиката Владимир Малинов по време на среща с Асоциацията на работодателите в България в, която обединява основните работодателски организации в страната. Срещата бе по повод притесненията на бизнеса, свързани с високите цени на електроенергията.

Като краткосрочна мярка Министерството на енергетиката предлага бизнесът да бъде компенсиран до края на март – в съответствие със сроковете на действие на т.нар. удължителен закон за бюджета. „Заради това ограничение програмата може да действа в рамките на този период“, поясни енергийният министър. По думите му, паралелно с това държавата търси и дългосрочни решения, които да осигурят спокойствие и предвидимост за бизнеса. Общото разбиране на участниците в разговорите с бизнеса е, че прагът за компенсиране от 180 лв/МВтч към момента следва да се запази.

В двете стоманодобивни предприятия на България работят около 1800 души, а общо в черната металургия, заедно с малките предприятия, са заети около 4000, обясни Политими Паунова.

Дата: 13.01.2025

Източник: БТА

Прочетено: 102