23.01.2025

 

Членовете на група "Работодатели" на Европейския икономически и социален комитет гласуваха категорично против становището на ЕИСК относно "ИИ в полза на работниците: лостове за оползотворяване на потенциала и смекчаване на рисковете от ИИ във връзка с политиките в областта на заетостта и пазара на труда" и представиха контрастановище, което ще бъде приложено към становището на ЕИСК, тъй като то получи една трета от гласовете (112 гласа "за", 136 гласа "против" и 11 гласа "въздържал се").

В контрастановището група "Работодатели" твърди, че ЕС трябва да гарантира, че използва пълния потенциал на ИИ, за да подобри производителността и благосъстоянието на работното място в рамките на вече съществуващата правна рамка.

"ИИ има потенциала да донесе огромни ползи в сферата на труда: повишава конкурентоспособността и производителността, стимулира иновациите, стимулира екологичния преход и подкрепя подобряването на условията на труд", заяви Стефано Малиа, председател на група "Работодатели" на ЕИСК.

"ЕС си предостави широка и всеобхватна правна рамка, която сега трябва да се прилага изцяло, като се гарантира спазването на принципа "човешки контрол при вземане на решения". Не е необходимо допълнително законодателство, тъй като това противоречи и на настоящия политически ангажимент за намаляване на изискванията за докладване с 25%. Промяната на съществуващата регулаторна рамка още преди нейното прилагане би изпратила много негативно послание по отношение на напредъка и инвестициите в ИИ в ЕС", продължи той.

Всъщност в момента Европа е слаба по отношение на цифровите технологии като ИИ. Според инструмента за класиране на AI Vibrancy САЩ, Китай и Обединеното кралство са първите три държави, а сред първите 10 държави има само две държави-членки на ЕС (Франция и Германия). Тази разлика ще бъде трудна за преодоляване.

За да се подкрепят ефективно дружествата, по-специално МСП, при внедряването на ИИ, е необходимо:

  • ефективно прилагане на съществуващото законодателство и насоки, като същевременно се избягва на всяка цена въвеждането на допълнителни изисквания и многократно отчитане;
  • силен социален диалог и чрез укрепване на капацитета на социалните партньори при зачитане на националните практики;
  • наличие на квалифицирана работна ръка и подходящи възможности за обучение.

В същото време съществуват опасения по отношение на ИИ, като например интензификация на работата, водеща до повишен стрес, засилен мониторинг и контрол, липса на човешки надзор, загуба на автономност и бързо остаряване на придобитите умения.

За справяне с тези страхове социалните партньори и социалният диалог на всички равнища играят съществена роля. Насърчаването на отговорен и надежден ИИ в сферата на труда изисква положителна и благоприятна среда за социален диалог в съответствие с приложимите национални правила и практики.

Освен това са необходими обучение и нови умения, за да се извлече максимална полза от новите технологични решения, основани на данни (включително ИИ) на работното място. Това изисква да се гарантира повишаване на квалификацията на работниците и по-добра подкрепа за предприятията.

За да се възползва от потенциала на ИИ за повишаване на конкурентоспособността и производителността и да се гарантира, че ЕС няма да загуби от цифровия преход, митовете и страховете около ИИ трябва да бъдат развенчани, като същевременно се съсредоточи върху прилагането на съществуващата законодателна рамка.

Дата: 23.01.2025

Източник: ЕИСК

Прочетено: 125