04.04.2025

 

Всеки брой на BGLOBAL пита мениджърите на водещи компании по важни за българското общество и икономика теми. Екипът на списанието е воден от разбирането, че именно предприемачите са хората, които са в основата на развитието на страната и техният глас трябва да се чува по-често. Този месец въпросът е: Ще се отрази ли и как на Вашия бизнес членството на България в еврозоната? И съответно какви ще са ефектите от евентуално отлагане? Ето и отговорът на Димитър Маджаров:

Членството на България в еврозоната ще направи по-лесен достъпа до нови пазари в ЕС, както и вноса на служители от други държави. Ще намали инфлацията поради по-голямата конкуренция, ще доведе до повече инвестиции и нарастване на доходите. Членството на България в еврозоната ще засегне всеки гражданин и всеки бизнес. Димитър Маджаров е съосновател на компанията за производство на месни и млечни продукти "Димитър Маджаров" заедно със съпругата си Юлия. И двамата идват от хранително-вкусовия бранш, преди да започнат самостоятелен бизнес преди близо 35 години. Член е на УС на Асоциацията на месопреработвателите (член на БСК) и председател на сдружение "Традиционни сурово сушени месни продукти". Производството на фирмата обхваща 6 международни и национални стандарта. Продуктите на "Димитър Маджаров" имат 20 награди и се изнасят на 4 континента.

Подготовката за единната валута навярно ще е различна при различните бизнеси. За фирми, които продават директно на крайни клиенти например, най-голямото предизвикателство би било двойното обозначение на цените в евро и в левове. То започва месец след влизане в сила на решението за присъединяване на България към еврозоната и завършва 12 месеца след това. Компаниите трябва предварително да бъдат снабдени с евробанкноти и монети, за да връщат на клиентите ресто само в евро. В нашия бизнес – производство и търговия с храни – това предизвикателство ще се отрази по-малко, тъй като ние продаваме директно на крайни клиенти само чрез разнос в Пловдив и нямаме собствена магазинна мрежа.

България е във валутен борд вече близо 30 години. Все още обаче публично достъпна практическа информация за това какво една фирма трябва да направи, така че да се подготви навреме за еврозоната, или липсва, или е оскъдна. Затова ние започнахме да правим собствени проучвания по темата. На оперативно ниво например ще трябва да "пренастроим" различни отдели, като: ИТ (нов софтуер – адаптиране на информационните системи за работа с две валути), финанси и счетоводство (годишното отчитане и документиране трябва да е преизчислено в евро), човешки ресурси (преизчисление на възнаграждения и обезщетения на служители, юридически (договори с персонал, дистрибутори, доставчици). Търсим експерти, които да ни обучат стъпка по стъпка на промените за по-плавен преход.

Българският бизнес няма друго бъдеще освен членство в еврозоната. Ако иска да върви напред и непрекъснато да измества хоризонта си.

Евентуално отлагане на членството на България в еврозоната – което зависи от макроикономически фактори, политическа воля и политически решения – би могло да доведе до понижаване на кредитния рейтинг на страната (за инвеститорите е по-добре България да е приела единната чуждестранна валута), повече разходи за фирмите (ако се наложи да се пренастройват системи, които вече са внедрени) и много пропуснати ползи. Единственото положително нещо в едно отлагане би било, че и компаниите, и хората ще имат повече време за подготовка. Така че да няма неравности по пътя напред.

***

Димитър Маджаров е съосновател на компанията за производство на месни и млечни продукти „Димитър Маджаров“ заедно със съпругата си Юлия. И двамата идват от хранително-вкусовия бранш, преди да започнат самостоятелен бизнес преди близо 35 години. Член е на УС на Асоциацията на месопреработвателите и председател на сдружение „Традиционни сурово сушени месни продукти“. Производството на фирмата обхваща 6 международни и национални стандарта. Продуктите на „Димитър Маджаров“ имат 20 награди и се изнасят на 4 континента.

Към оригиналната статия

 

 

 

Дата: 04.04.2025

Източник: BGlobal

Прочетено: 116