Според доц. Щерю Ножаров може да се сложат дъмпингови цени на качествени стоки, за да се пласират в ЕС и респективно в България
Ефектите от търговските мита на Тръмп ще са преки и те няма да се ограничат само върху износа към Америка. Секторът, който произвежда автомобилни части у нас, изнася за гиганти в Западна Европа, ще бъде директно повлиян от тарифите на САЩ. Това прогнозира в студиото на "Твоят ден" зам.-председателят на Българска търговско-промишлена палата д-р Васил Тодоров.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че налага базови мита от 10% върху целия внос в САЩ и по-високи налози за някои от най-големите търговски партньори на страната, което доведе до остри реакции от световните лидери. Целта на мярката е да стимулира вътрешното американско производство, но същевременно тя крие опасност от повишаване на цените и търговски войни. Митата върху вноса са подобни на данъците. Те трябва да бъдат плащани от компанията, извършваща вноса.
Васил Тодоров призова да бъдат набелязани браншовете, които ще пострадат у нас и да се подготовят подпомагащи мерки. "Автомобилният бизнес съдържа стотици компании с милиарди евро износ. Това е много сериозен бранш. Произвеждат се различни компоненти, включително електроника за автомобилите. Позициите им са водещи за големи компании. IT секторът също има сериозен износ към американския пазар. Митата засягат всички стоки и услуги. Козметичният бранш също ще бъде засегнат, както и производителите на масла като суровина", отбеляза той.
Тръмп обясни, че митата са реципрочни, подчертавайки, че страните, с които САЩ търгуват, имат далеч по-високи. Той не наложи мита от 10% върху вноса на стоки от водещи търговски партньори на САЩ като Канада и Мексико, но в сила остават митата до 25% за много стоки от двете страни заради проблеми с граничния контрол и незаконния внос на фентанил.
От своя страна икономическият съветник към БСК и преподавател в УНСС доц. Щерьо Ножаров обясни, че автомобилният бранш в България представлява около 11% от БВП. "Вътре са поне 800 компании с около 76 000 заети. Електрониката е 5,6% и също ще бъде засегната - около 50 000 са заетите в сектора. Подценява се един ефект - той е между пряк и косвен. Трябва да му се обърне много сериозно внимание. Европейските компании, чиято продукция ще се оскъпи и няма да могат да я реализират на американския пазар, ще опитат да я пласират, а най-лесният начин са компенсиращите пазари вътре в ЕС. Поради това може да се сложат дъмпингови цени на качествени стоки. България може да бъде залята от различни продукти - например дрехи. Този бранш у нас може да бъде сериозно засегнат", коментира Ножаров.
ЕС ще се сблъска с митническа ставка от 20% за своя внос в САЩ, Китай - с 34%, а Индия - с 26%. Сред другите мита за по-крупните вносители и американски търговски партньори са 25% за стоките от Южна Корея, 24% за тези от Япония и 32% за тези от Тайван. Вносът от Великобритания ще бъде облаган с 10%.
На свой ред председателят на УС на АИКБ Румен Радев смята, че действията на Тръмп слагат началото на търговска война. "Ако се стигне до реципрочни мерки на заявените от САЩ, тогава наистина ще се стигне до такава. Тези нови тарифи безспорно ще окажат огромно влияние върху световната икономика, включително и българската. Нашият директен ефект от стокооборота със САЩ очевидно не е толкова голям - над милиард евро износ за последната година, а вносът е 419 млн. евро. Наши основни контрагенти от ЕС Германия, Румъния и Гърция, а те силно са повлияни от американските мита. Това ще доведе до ограничаване на икономическата активност", предположи Радев.
Целия разговор гледайте във видеото.