Здравеопазването е в критично състояние и въпреки солидния ресурс, системата не работи ефективно. Това каза проф. Григор Димитров, представител на Българската стопанска камара в Надзорния съвет на НЗОК. Проф. Димитров участва в кръгла маса "Повишаване на престижа и интереса към специалностите „Медицинска сестра и Акушерка“ - път към решаване на кадровата криза".
Нямаме концепция за развитие на здравеопазването при новите условия, които от 2020 г. насам са други, липсва цялостен подход за развитие на съсловието на медицинските сестри, добави той. За медицинските сестри няма добро заплащане, липсва мотивация за повишаване на квалификацията на медицинските сестри, липсва кариерно развитие за тях, има силна диференциация в заплащането в различните клиники и катедри, пълно неглижиране на моралните норми, а професията е с нисък имидж, каза още проф. Димитров. По думите му друг проблем в системата е, че всяка пета медицинска сестра работи в София, което води до високи диспропорции в страната по отношение на разпределение на медицинския персонал.
Проблемите, които ще възникват в резултат на липсата на медицински сестри в страната, са „прегаряване“ на работещите заради полагане на труд на повече от едно работно място, създаване на възможност за грешки, липса на възможност за адекватни грижи за пациентите, посочи още той. По думите му вероятно ще се стигне до закриване на лечебни заведения не заради липса на пари, а заради липса на персонал, особено за общинските болници. Всяка трета медицинска сестра сега е над 60-годишна възраст, добави той.
Корупцията в системата на здравеопазването е на високи равнища, доверието на пациентите е ниско, а държавата не дава никакви средства за здравеопазване, с изключение на бюджета на Министерството на здравеопазването. Всички средства в бюджета на НЗОК са от нашите здравноосигурителни вноски, допълни той.
За 10 години в НЗОК са влезли 54 млрд. лв., като от тях 24 млрд. лв. са били за болниците, 14 млрд. лв. – за лекарства, 7 млрд. лв. - за извънболнична помощ и т.н. Според проф. Димитров близо 70% от средствата в бюджета на НЗОК се изразходват за лекарства и за болнична помощ, което означава, че страната ни дава много средства за лечение вместо за превенция. България е на осмо място в света по средства, отделени за лекарства на глава от населението. По думите му годишно за лекарства заплащаме над пет милиарда лева, от които два милиарда заплаща НЗОК, а останалите се заплащат от пациентите.
Други проблеми в системата на здравеопазването, които проф. Димитров посочи, са липса на достатъчно средства от държавния бюджет за иновации и липса на инвестиции в развитието на здравеопазването.
Здравната ни система е неефективна и не задоволява потребностите, пациентите не са доволни, медицинското съсловие е силно неглижирано по отношение на заплащане на труда, политиците не искат да правят реформи в системата, добави проф. Димитров. Според него сегашното състояние на здравната система удовлетворява определени корпоративни интереси. Занапред ще има силни промени, като всеки трети от населението ни ще бъде над 60 г., средната продължителност на живота ще се увеличава, което означава, че ще има много възрастни работещи и много възрастни хора, с все повече нужди от здравни грижи, допълни той. Икономическите показатели и условията в следващите години ще принудят управляващите да направят реформа, каза още проф. Димитров.
Дискусията е организирана по повод 30-та годишнина от основаването на Факултет по обществено здраве „Проф. д-р Цекомир Воденичаров, дмн“ при Медицински университет-София, в партньорство с Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“. Във форума участват представители на медицински факултети и колежи от страната.