Българският бизнес подготвя адаптация за въглеродни емисии към новите правила за въглеродна отчетност
От началото на април влизат в сила новите изисквания на ЕС за въглеродна отчетност по т.нар. Механизъм за въглеродна корекция на границата (CBAM). Целта е да се ограничи вносът на въглеродно-интензивни стоки от държави извън ЕС и да се стимулира декарбонизацията на индустриалните сектори в рамките на Съюза.
Новият режим изисква фирмите в сектори като металургия, енергетика, химия и цимент да подават подробни декларации за емисиите, генерирани при производството на техните продукти. Пълното облагане с въглеродни такси ще започне от 2026 г., като настоящата година е преходен период.
По данни на Българската стопанска камара, между 800 и 1000 български предприятия ще бъдат пряко засегнати от промените. За част от тях се предвижда достъп до финансов ресурс за зелена трансформация чрез инструменти от Плана за възстановяване и устойчивост.
Експерти предупреждават, че липсата на административен капацитет и забавено усвояване на ресурсите могат да затруднят процеса на адаптация. В същото време зелената трансформация се разглежда като възможност за привличане на инвестиции и подобряване на конкурентоспособността на българската индустрия.