06.06.2011

Според председателя на Българската стопанска камара /БСК/ Божидар Данев минималната работна заплата не е начин и не е инструмент за повишаване на доходите на населението. Минималната работна заплата е по-скоро бюджетен инструмент. 20 закона и 40 подзаконови акта определят връзката между минималната работна заплата и социални пенсии, средни пенсии, такси за лекари, такси за адвокати, включително и субсидиите за политическите партии, уточни Данев.

БСК е за увеличение на доходите на населението. "Ние сме категорично за увеличаване на доходите, но това трябва да стане меко, плавно, в определени сектори на икономиката, които добре се пласират при следкризисния период. Редица сектори, обаче, са подложени на сериозни сътресения и в момента покачването на минималната работна заплата означава допълнително натоварване и прокризисно явление, както и съкращаване на работни места", коментира Божидар Данев. Той добави, че това означава закриване на работни места, т.е. много по-малко хора ще получават работни заплати, а дали ще бъдат регистрирани като безработни зависи от това дали са били в сивия сектор, колко време са били на работа. Данев съобщи, че през последните две години са закрити 294 хиляди работни места и 22 хиляди самоосигурени.

Председателят на БСК Божидар Данев поясни, че когато се взема подобно решение, първо се прави реална оценка на цялостното въздействие от повишението на минималната работна заплата. "Досега не сме разбрали каква е оценката на въздействието във връзка с всички законови и подзаконови актове, какъв е разхода, който ще бъде направен и съответно какъв е прихода в бюджета", подчерта Данев.

От БСК подкрепят увеличението на пенсиите, но не на минималната, а на всички пенсии, защото ако се увеличат само най-ниските пенсии, това означава, че отново се деформира цялата пенсионна система. Получава се така, че тези, които не са били коректни, не са си внасяли социални осигуровки, ще получат по-голямо увеличение от тези, които са си внасяли социалните осигуровки. "Ако има такъв, бих казал, квазиизлишък в бюджета, би трябвало той да отиде за увеличение на пенсиите, но на всички пенсии, а не на тези, които са с малки пенсии", уточни Божидар Данев.

Данев потвърди, че в някои сектори наистина се забелязва известно раздвижване, поради раздвижването на европейската икономика. Но самата европейска икономика влиза в един доста опасен период поради натрупаните дългове, които е направила към банковата система, включително големите дългове на самите държави, които изживяват кризи, като Гърция, Португалия, очакваната криза в Испания. Около 2 трилиона евро са изхарчени за подпомагане на бюджетите на съответните страни. "Това не може да не се отрази върху едно свиване на европейсктата икономика, а нашият износ изцяло зависи от нея", посочи Данев. 

Интервюто на Божидар Данев можете да чуете тук

 

Дата: 06.06.2011

Източник: БНР

Прочетено: 3538