НАЦИОНАЛЕН СЪЮЗ НА ТПК
Представяне
Националният съюз на трудово-производителните кооперации в България /НС на ТПК/ е неделима част от българското кооперативно движение - едно от най-старите в Европа, което има дългогодишни традиции и дълбоки корени в обществото.
Първата кооперация в България е създадена през 1890 година в с.Мирково.
НС на ТПК води началото си от Съюза на занаятчийските производителни кооперации, основан през 1919 г.
НС на ТПК е образуван като Общ съюз на трудовопроизводителните и занаятчийските кооперации през 1950 г., преименуван в Централен съюз на ТПК през 1953 г., в Национален /централен/ съюз на ТПК през 1998 г. и в Национален съюз на ТПК на Деветия конгрес през м.септември 2000 г.
НС на ТПК е независима организация, която доброволно обединява на национално ниво трудово-производителни коопераци /ТПК, ТПКИ/, регионални съюзи /РС/ на ТПК и други кооперативни организации – юридически лица, и работи в съответствие с кооперативните принципи и кооперативната демокрация.
НС на ТПК е юридическо лице със седалище и адрес на управление гр. София, бул. "Дондуков" 11, регистриран е в кооперативния регистър по ф.д. № 17/51 г. и по ф.д. № 3339/1995 г. на Софийския градски съд, притежава печат, емблема и рекламно-търговска марка.
НС на ТПК се представлява от председателя, а в негово отсъствие - от заместник-председателите заедно и поотделно.
НС на ТПК може да се сдружава с търговски дружества с ограничена отговорност и акционерни дружества и да образува кооперативни /ЕООД или ЕАД/ и междукооперативни предприятия /ООД или АД/ за отделни дейности в интерес на членовете си съгласно Закона за кооперациите.
Може да участва в Европейско кооперативно дружество /SCE/, учредено по Регламент (ЕО) №1435/2003 г.
НС на ТПК извършва своята дейност при спазване на Закона за кооперациите, българското законодателство и своя устав.
Основната цел на НС на ТПК е да укрепва и развива системата на Съюза в духа на кооперативните принципи и ценности, като осъществява следния предмет на дейност:
- съдейства на членовете си за постигане на целите и задачите на Съюза;
- разработва насоки за развитие на кооперативните дейности;
- представлява и защитава интересите на членовете си пред международните, европейските, държавните, обществените и други органи и организации;
- осъществува функциите, предвидени в устава, както и други дейности и услуги, които не са забранени от закона.
В НС на ТПК членуват 14 регионални съюза и 109 кооперации, като 17 от тях са специализирани за хора с увреждания. В тях работят член-кооператори с различни физиологични и психо-соматични заболявания и недъзи, които представляват над 50% от персонала на тези кооперации. При прехода към пазарна икономика оцеляването и интегрирането им са първостепенна грижа на Съюза.
Органи на Съюза са: Общото събрание /Конгресът/, Управителният съвет, Председателят и Контролният съвет. Конгресът /Общото събрание/ се състои от пълномощници на членуващите в него кооперации и кооперативни съюзи, председателя и зам.председателите на НС на ТПК.
Председателят, членовете на Управителния и на Контролния съвет се избират от Общото събрание.
Кооперациите са малки и средни производствени предприятия с персонал между 7 и 500 души, като преобладаващата част са между 30 и 100. Имуществото е собственост на кооперацията и се управлява от Общо събрание, Управителен съвет и Председател.
Към НС на ТПК е създадено
- Турмедико ЕАД, което реализира социалната политика на НС на ТПК в областта на здравеопазването и туризма То разкрива и участва в дружества за осъществяване на извънболнична медицинска помощ, вътрешен и международен туризъм, хотелиерство и ресторантьорство. “Турмедико” ЕАД е собственик на капитала на 2 еднолични дружества с ограничена отговорност, участва в 6 други дружества за осъществяване на специализирана извънболнична медицинска помощ в различни градове на страната. Дружеството притежава 5 хотела, които предлагат съвременни условия за отдих и почивка.
Органи на съюза са:
Новини
Над 100 социални предприятия се представят на форум в Пловдив
+Социалното предприемачество – добри практики и нови възможности
+Боян Игнатов за готовността на човек с чернодробна недостатъчност да бъде активен на пазара на труда
+Равни шансове на пазара на труда за хората с увреждания – мисия на Дневен център „Жеравна“ – гр. Банкя
+"КООП Фест": Представят уменията на хората с увреждания
+Напусна ни инж. д-р Стилиян Баласопулов
+АЕЦ Козлодуй подкрепи кооперациите на хора с увреждания, като закупи от тях 1000 бр. защитни маски за служителите си
+Държавни агенции, общини и фирми се обръщат за предпазни маски към кооперациите на хора с увреждания
+Трудово-производителните кооперации се включват в производството на предпазни маски
+Един от най-старите кооперативни съюзи в Европа чества 100-годишнина
+