ОТНОСНО ПРОЕКТА НА ПМС ЗА ПРОМЕНИ В ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА НАСЪРЧАВАНЕ НА ИНВЕСТИЦИИТЕ
Изх. № 03-00-1 / 13.1.2025 г. |
|
ДО Г-Н ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ Д-Р ПЕТКО НИКОЛОВ,
|
ОТНОСНО: Проект на Постановление за изменение и допълнение на Правилника за прилагане на Закона за насърчаване на инвестициите, публикуван за обществено обсъждане на 13.12.2024 г.
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР НА ИКОНОМИКАТА И ИНДУСТРИЯТА,
Българската стопанска камара вече изрази своето съгласие с необходимостта от създаване на национален механизъм за скрининг на фона на геополитическата и икономическата динамика в региона през последните години.
Изразяваме своята подкрепа и по отношение на Проекта за изменения и допълнения в Правилника за прилагане на Закона за насърчаване на инвестициите, с които същият се привежда в съответствие със закона и с Регламент (ЕС) 2019/452.
Прилагането на механизма за скрининг ще започне след влизане в сила на подзаконовите нормативни актове (изменения в ППЗНИ и правилник за дейността на Междуведомствения съвет).
Ето защо използваме случая да обърнем внимание върху някои от новите текстове на закона, за които получихме тревожни сигнали от наши членове и партньори – Сдружение „Храни и напитки България“, Българо-Швейцарската търговска камара и др.
В чл. 27 (Отм. - ДВ, бр. 37 от 2004 г., в сила от 06.08.2004 г.; нов, бр. 20 от 2024 г.), ал. 7 – 9 от закона е посочено:
(7) На скрининг по реда на този закон подлежат преки чуждестранни инвестиции в обхвата на ал. 1 без оглед на ограниченията за праг на инвестицията, когато в капитала на чуждестранния инвеститор има пряко или непряко участие на държава извън Европейския съюз, в т.ч. значително финансиране от държавен орган. Когато чуждестранният инвеститор е дружество, чиито акции се търгуват на регулиран пазар, изречение първо се прилага, в случай че прякото или косвено участие на държава извън Европейския съюз в капитала на дружеството е по-голямо от 5 на сто. Този ред не се прилага за държавите по ал. 8 и 9.
(8) Народното събрание по предложение на Министерския съвет приема с решение списък с държави извън Европейския съюз с нисък риск за целите на прилагането на механизма за скрининг.
(9) За държави, включени в списъка по ал. 8, както и за Съединените американски щати, Обединеното кралство Великобритания, Канада, Австралия, Нова Зеландия, Япония, Република Корея, Обединени Арабски Емирства и Кралство Саудитска Арабия се прилагат правилата за скрининг за държави - членки на Европейския съюз, за целите на прилагането на механизма за скрининг.
Същевременно липсва посочен режим за прилагане на правила за скрининг по отношение на държавите извън ЕС, които са страни по Споразумението за Европейското икономическо пространство (ЕИП) и са част от Европейската зона за свободна търговия (ЕАСТ), както и Конфедерация Швейцария.
Същите не са сред изброените в чл. 27, ал. 9 от ЗНИ държави, а Народното събрание все още не е приело с решение списък с държави извън Европейския съюз с нисък риск за целите на прилагането на механизма за скрининг, съгласно чл. 27, ал. 8 от ЗНИ.
Следва да се има предвид, че съгласно чл. 40 от Споразумението за ЕИП в рамките на разпоредбите на същото са забранени ограниченията между договарящите се страни, свързани с движението на капитали, принадлежащи на лица, които пребивават в държави-членки на ЕО или в държави от ЕАСТ, както и всяка дискриминация, основана на гражданство или на мястото на пребиваване на страните, или на място на инвестиране на капиталите.
Отделно, ЕС и Швейцария са подписали над 120 двустранни споразумения, включително споразумение за свободна търговия през 1972 г. и две големи серии от секторни двустранни споразумения, които привеждат голяма част от швейцарското законодателство в съответствие с това на ЕС към момента на подписването.
Считаме, че съществуват достатъчно солидни основания тези държави да бъдат третирани като държави с нисък риск по отношение на чуждестранните инвестиции в Република България. Нещо повече, инвеститорите от Конфедерация Швейцария са едни от най-сериозните инвеститори в основни сектори като хранително-вкусовата промишленост, допринасящи за положително развитие на инвестиционния климат в страната.
Ето защо остава неясно какви правила за скрининг ще се прилагат към държавите от ЕИП от ЕАСТ и Конфедерация Швейцария след влизане в сила на подзаконовите нормативни актове (изменения в ППЗНИ и правилник за дейността на Междуведомствения съвет).
Това дава негативен сигнал към инвеститори от тези страни в България на фона на много други държави от ЕС, в които те са изключени от подобен строг режим на скрининг на инвестициите. На практика скрининговия механизъм би създал ненужни административни пречки за вече утвърдени инвеститори от тези страни и би ги поставил в неравноправно положение спрямо инвеститори от ЕС, което противоричи на Споразумението за Европейско икономическо пространство.
На основание гореизложеното и изхождайки от необходимостта за гарантиране на правната сигурност, настояваме Министерският съвет да разгледа възможността за законодателна инициатива за изрично включване на Конфедерация Швейцария и страните по Споразумението за Европейското икономическо пространство от ЕАСТ в списъка с държави, за които не се прилагат мерки за скрининг на чуждестранни инвестиции съгласно чл. 27, ал. 9 от ЗНИ, или алтернативно за внасяне на предложение до НС за приемане на решение за включване на тези държави в списъка с държави, за които не се прилагат мерки за скрининг на чуждестранни инвестиции съгласно чл. 27, ал. 8 от ЗНИ.
С УВАЖЕНИЕ,
ДОБРИ МИТРЕВ
Председател на УС на БСК