07.02.2025

 

Изх. № 02-00-5/ 7.2.2025 г.

 

ДО

Г-ЖА ПАВЕЛА МИТОВА,

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ЕНЕРГЕТИКА

 

 

КОПИЕ:

 

Г-Н ПЕТЪР КЪНЕВ,

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА И ИНОВАЦИИ

 

Г-Н ХРИСТО ТЕРЗИЙСКИ,

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ЗА КОНТРОЛ НАД СЛУЖБИТЕ ЗА СИГУРНОСТ, ПРИЛАГАНЕТО И ИЗПОЛЗВАНЕТО НА СПЕЦИАЛНИТЕ РАЗУЗНАВАТЕЛНИ СРЕДСТВА И ДОСТЪПА ДО ДАННИТЕ ПО ЗАКОНА ЗА ЕЛЕКТРОННИТЕ СЪОБЩЕНИЯ

 

ПРИ 51-ТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

 

ОТНОСНО:  Законопроект за защита на стратегическите енергийни обекти
№ 51-454-01-14, внесен от Костадин Тодоров Костадинов и група народни представители на 22 януари 2025 г.

 

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО МИТОВА,

Българска стопанска камара – съюз на българския бизнес се запозна със Законопроекта за защита на стратегическите енергийни обекти с №51-454-01-14, внесен на 22.01.2025 г. от народния представител Костадин Костадинов и гр.н.п., с мотивите към законопроекта и с предварителната оценка на въздействието на законопроекта. В тази връзка представяме на Вашето внимание становище по законопроекта.

Доколкото енергетиката и стратегическите енергийни обекти са част от архитектурата на националната сигурност на страната, те са припознати и отразени като съществени елементи в Стратегията за национална сигурност на Република България от 2011 г. (обн. ДВ. бр.19 от 8 Март 2011г., отм. ДВ. бр.26 от 23 Март 2018г.) и Актуализираната стратегия за национална сигурност на Република България (обн. ДВ, бр. 26 от 23 март 2018 г.).

От друга страна, законотворчеството e подчинено на основни правила и принципи, които гарантират изпълнимостта и ефективността на правната рамка. Съгласно Закона за нормативните актове, обществените отношения от една и съща област се уреждат с един нормативен акт, а не с няколко от същата степен (чл. 10, ал. 1) и, когато обществените отношения спадат към област, за която има издаден нормативен акт, то те се уреждат с неговото допълнение или изменение (чл. 10, ал. 2).

Според действащата правна регламентация в страната, Законът за енергетиката урежда отношенията в сектора. А именно: енергоснабдяване (производство, внос/износ, пренос, разпределение и съхранение), транспорт на енергийни ресурси, търговия и държавно регулиране. Държавното регулиране обхваща определянето на енергийната политика, както и регулирането и контрола на енергийните дейности от държавните органи.

Законът за енергетиката, Законът за Държавна агенция „Национална сигурност“ и други свързани нормативни актове вече регулират аспектите, свързани със стратегическите енергийни обекти. Предлаганият отделен специализиран закон създава риск от дублиране на правни норми и потенциални конфликти между различните закони.

В допълнение, изготвената към предлагания законопроект предварителна оценка на въздействието не отчита в достатъчна степен финансовото и регулаторно въздействие на проекта върху всяка една от посочените заинтересовани групи, анализът на разходите и ползите не отразява влиянието на предложения законопроект върху общата бизнес и инвестиционна среда и рисковете от деинвестиции в сектора.

Поради  горното, не подкрепяме предложения законопроект.

 

 

С УВАЖЕНИЕ,

 

 

ДОБРИ МИТРЕВ

Председател на УС на БСК

 

 

 


Относно Законопроект за защита на стратегическите енергийни обекти
Добави мнение