ОТНОСНО ПРОЕКТ НА ПМС ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ВТОРОСТЕПЕННИТЕ РАЗПОРЕДИТЕЛИ С БЮДЖЕТ КЪМ МОН
Изх. № 05-09-7/ 1.4.2025 г. |
|
ДО Г-Н КРАСИМИР ВЪЛЧЕВ, МИНИСТЪР НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА |
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ВЪЛЧЕВ,
Представяме на Вашето внимание становището на Българска стопанска камара – съюз на българския бизнес (БСК) относно Проекта на Постановление на Министерския съвет за изменение на ПМС №13 от 31.01.2018 г. за определяне на второстепенните разпоредители с бюджет към министъра на образованието и науката, и Проекта на Правилник за изменение и допълнение на Правилника за устройството и дейността на Националния център за информация и документация.
БСК подкрепя и двата проекта на документи, предвид предложеното преминаване на дейностите по признаване на документи, издавани от училища на чужди държави, за завършен период или клас за класовете от VІІ до ХII включително, на завършен първи гимназиален етап от средната степен на образование, както и признаване на основно образование, на средно образование и/или на професионална квалификация, извършвани до този момент от регионалните управления на образованието (РУО), към НАЦИД. Обосновано е и предложението за увеличение на щатната численост на НАЦИД с 14 щатни бройки, поради допълнително възложените задачи.
Смятаме, че предстоящото преминаване на посочените дейности по признаване на документи в областта на средното и професионалното образование ще подпомогне както индивидуалните ползватели на тези услуги – български и чужди граждани, така и българския бизнес. С приемането на настоящите актове и документи очакваме да се отстрани една от основните пречки при наемане на чуждестранни работници за нуждите на пазара на труда, а именно подаването на документи за признаване на степен на образование или професионална квалификация в различни институции, както и следването на различни процедури.
Приветстваме и дейностите по повишаване на административния капацитет на НАЦИД, както и включване във функционалностите му на дейност по поддръжка на справочна информация за признаване на завършено средно образование и професионална квалификация, придобити в училище на чужда държава. По този начин ще се натрупа критична маса информация в една централизирана институция относно документите за завършено образование или придобита професионална квалификация на кандидати за заемане на работни места в България, които идват от различни държави.
Нашето очакване е посочените дейности да допринесат за съкращаване на сроковете при обработване на документите, за ускоряване на процедурите по признаване на квалификации, както и за това те да станат по-проследими и прозрачни, с което ще се отговори на основни потребностите на българския бизнес за по-бързо включване на необходимите чуждестранни работници на пазара на труда в България.
С УВАЖЕНИЕ,
ДОБРИ МИТРЕВ
Председател на УС на БСК