БСК ПОДКРЕПЯ ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ПРОМЕНИ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ В ОБЛАСТТА НА ВИСШЕТО ОБРАЗОВАНИЕ
Изх. № 05-09-8 / 10.4.2025 г. |
|
ДО Г-Н КРАСИМИР ВЪЛЧЕВ, МИНИСТЪР НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА
|
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР,
Българска стопанска камара - съюз на българския бизнес (БСК) подкрепя предложения за обществено обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за изменение и допълнение на нормативни актове на Министерския съвет в областта на висшето образование:
- Постановление № 64 на Министерския съвет от 2016 г. за условията и реда за утвърждаване на броя на приеманите за обучение студенти и докторанти в държавните висши училища и за приемане на Списък на приоритетните професионални направления и на Списък на защитените специалности (обн., ДВ бр. 26 от 2016 г., изм. и доп. бр. 39 от 2024 г.);
- Постановление № 283 на Министерския съвет от 2021 г. за приемане на Списък на професионални направления и защитени специалности по чл. 95, ал. 7, т. 8 от Закона за висшето образование (обн., ДВ, 70 от 2021 г. и изм., бр. 68 от 2022 г.).
Предложените изменения и допълнения имат за цел да направят образователния процес по-гъвкав и адаптивен към нуждите на пазара на труда и образователната система. В резултат на въвеждането на тези промени ще се даде възможност на висшето образование да се адаптира по-бързо към промените в икономиката и технологиите.
Създаването на допълнителни възможности за обучение в специалности с високо търсене на пазара ще насърчи гъвкавостта на системата и ще позволи на университетите да се конкурират по-добре в глобален контекст. По този начин ще се повиши атрактивността на българските висши училища за студенти, които искат да специализират в области с по-висок потенциал за развитие на кариера.
Трябва да се обърне внимание и на данните от Националната карта на висшето образование в Република България за 2024 г. В 24 професионални направления има свръхзапълване на местата от над 90%, в областта на социалните, стопанските и правните науки, повечето от които не са нормативно определени като защитени или приоритетни за икономиката. Дори 50% от студентите са съсредоточени само в 8 професионални направления.
Географски също са констатирани деформации. В Югозападния район (вкл. София) са съсредоточени 27 от 51 висши училища, където учат 46% от всички студенти. В същото време в Северозападния район има само 2 висши училища и 4 филиала с ограничен капацитет на висши училища от други райони. Редица професионални направления не се предлагат изобщо за изучаване и дипломиране в Северозападния район. Така бизнесът там няма добър достъп до кадри, а за студентите е финансово утежняващо да учат масово в други райони на България.
Следва да се обмислят възможностите за постигане на по-балансирано развитие на мрежата от висши училища според потребностите на регионите и според реалните възможности, както и за допълнително развиване на системата за контролиран от държавата субсидиран прием в държавните висши училища, в съответствие с националните и регионални потребности и с прогнозите за бъдещо развитие на пазара на труда.
В заключение, подкрепяме предложения за обществено обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за изменение и допълнение на нормативни актове на Министерския съвет в областта на висшето образование. Съдържащите се в него предложения са полезни, но считаме, че трябва да се предвидят още по-ефективни мерки, които да пренасочат интереса към приоритетните за икономиката професионални направления и защитени специалности.
С УВАЖЕНИЕ,
ДОБРИ МИТРЕВ
Председател на УС на БСК